Pielęgnacja włosów to proces, w którym powinniśmy dostarczać cennych składników odżywczych. Żeby włosy były w dobrej kondycji, powinny otrzymać odpowiednią dawkę protein, emolientów i humektantów, czyli musimy pamiętać o tzw. równowadze PEH. Jeżeli któregoś składnika jest zbyt dużo, włosy nie będą wyglądać dobrze. Jeśli w pielęgnacji dominują proteiny, będziemy mieć przeproteinowane włosy.
Co to są proteiny?
Proteiny to mówiąc najprościej „cegiełki”, z których zbudowane są włosy. Potrafią wypełnić ubytki we włosach, które są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Zapobiegają uszkodzeniom włosów, odbudowują je i sprawiają, że włosy nabierają życia. Proteiny możemy podzielić na te mocne, czyli np. keratynę, oraz słabsze, np. roślinne – owsiane czy sojowe. Tego rodzaju składniki można znaleźć w odżywkach, maskach, a nawet szamponach.
Co się dzieje, gdy włosy dostają zbyt dużo protein? Przeproteinowane włosy plączą się, filcują, mogą też „skrzypieć” przy ściskaniu. Włosy mogą być również przyklapnięte u nasady, puszyć się, być matowe i szorstkie.
Za dużo protein – jak sobie radzić
Co zrobić, by uratować przeproteinowne włosy? Najlepiej umyć je mocnym szamponem z SLS lub SLES. Czasem wystarczy jedno mycie, a czasami potrzeba ich kilka. W ten sposób pozbędziemy się tego, co nabudowało się na włosach, m.in. nadmiaru protein.
W opozycji do protein stoją humektanty odpowiadające za nawilżenie. Te dwa składniki powinny być równoważone w pielęgnacji. Jeżeli mamy przeproteinowane włosy, warto użyć odżywki z humektantami. Jakie składniki powinna ona zawierać? Głównie chodzi o glicerynę, panthenol, miód, aloes oraz mocznik.
Trzeba też pamiętać, by każdą pielęgnację włosów zamykać odżywką emolientową. Spowoduje ona, że łuski włosów domkną się, a włosy staną się wygładzone i błyszczące. Uważnie czytajmy składy kosmetyków. Przy przeproteinowanych włosach nie wybierajmy odżywek PEH, w których będą proteiny.
Proteiny w pielęgnacji – jak często używać?
Warto pamiętać, że każde włosy są inne. Jedne lubią proteiny w pielęgnacji, inne ich nie lubią. Trzeba więc sprawdzić, jak na proteiny reagują. Generalnie proteiny powinno stosować się raz lub dwa w tygodniu bądź co trzy, cztery mycia. Maksymalnie powinny być trzymane na włosach 30 minut. Warto też stosować proteiny wymiennie – raz te silne, a raz te słabsze. Trzeba pamiętać, że proteiny lepiej wnikną we włosy wcześniej oczyszczone mocnym szamponem z SLS lub SLES.
Gdy będziemy naprzemiennie stosować też odżywki humektantowe i emolientowe, równowaga PEH powinna być zachowana i włosy pozostaną w dobrej kondycji.