rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

Przykry zapach potu
Uroda

Przykry zapach potu – jakie są jego przyczyny?

Pot produkowany przez gruczoły potowe jest bezwonny i bezbarwny. Za nieprzyjemny zapach potu odpowiadają bakterie, które znajdują się na naszej skórze i włosach. Wyjątkowo przykra i długo utrzymująca się woń może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub różnego rodzaju procesach chorobowych toczących się w organizmie. Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu i jak skutecznie z nim walczyć?

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach potu?

Przykry zapach potu często jest związany z nieprawidłową higieną ciała. Wówczas dochodzi do namnażania się bakterii, które przyczyniają się do powstania nieprzyjemnej woni. Bakterie lubią ciemne i wilgotne miejsca. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę ciała w trakcie upalnych dni oraz bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym. Nieprzyjemny zapach potu może też pojawić się, gdy:

  • stosujesz nieodpowiednie kosmetyki,
  • odczuwasz duży stres,
  • cierpisz na zaburzenia hormonalne,
  • cierpisz na nadpotliwość,
  • stosujesz niezdrową dietę,
  • cierpisz na cukrzycę lub masz problemy z nerkami.

Jeśli problem będzie nawracał, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci Ci odpowiednie badania, aby ustalić przyczynę przykrego zapachu i zastosować adekwatne leczenie.

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem potu?

Niezależnie od przyczyny powstania brzydkiego zapachu warto sięgać po dobrej jakości kosmetyki ze sprawdzonym składem. Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny używać dezodorantu dla mężczyzn bez dodatku alkoholu. Taki produkt skutecznie maskuje przykrą woń i zapewnia długotrwałe uczucie świeżości. Jak poprawnie używać dezodorantu dla mężczyzn? Preparat należy rozpylić na suchą i oczyszczoną skórę. Aby wzmocnić jego działanie, możesz też wydepilować włosy pod pachami. Wówczas preparat szybciej się wchłonie, a przyjemny zapach będzie dłużej utrzymywał się na ciele. Poza dobrym dezodorantem warto również przyjrzeć się swojej diecie. Wyeliminuj z jadłospisu ostre i mocno doprawione dania. Zamiast nich spożywaj zdrowe i pełnowartościowe produkty, bogate w cenne witaminy i minerały. Miejsca wyjątkowo narażone na pocenie możesz też regularnie przemywać ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do kąpieli. Natomiast w okresie letnim warto częściej zmieniać ubrania, ponieważ tkaniny łatwo przenikają zapachem potu.

Skuteczne sposoby na intensywny zapach potu

Nieprzyjemny zapach ciała powoduje duży dyskomfort i może doprowadzić do całkowitego wycofania z życia społecznego. Jeśli problem nie ustępuje samoistnie, należy niezwłocznie zwrócić się po profesjonalną pomoc. Lekarze może Ci przepisać leki doustne, specjalne maści lub kremy. Skutecznym sposobem na walkę z intensywnym zapachem potu są także niektóre zabiegi medycyny estetycznej takie jak jonoforeza lub ostrzykiwanie botoksem. Niekiedy pomocne bywa również picie naparu z szałwii, pokrzywy lub porostu islandzkiego.

Przykry zapach potu to poważny problem, którego nie warto bagatelizować. Taki objaw może sygnalizować, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego. W takim wypadku poza zastosowaniem dobrej jakości kosmetyków należy również przyjrzeć się swojej diecie i codziennym nawykom. W efekcie szybko uporasz się z nieprzyjemnym zapachem i będziesz mógł wrócić do swoich ulubionych aktywności.

Materiał oznaczony