rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

brak apetytu u dziecka
Dziecko

Brak apetytu u dziecka – przyczyny i zalecenia

„Jedna łyżeczka za mamę, druga za tatę, a kolejna za brata” – większość rodziców w ten sposób zachęca swoje dzieci, aby jadły różne potrawy i nabrały masy ciała. Czy to jednak najlepsza metoda? W artykule opiszemy, skąd bierze się brak apetytu u dziecka i jak poradzić sobie z tym dość poważnym problemem.

Objawy braku apetytu

Zacznijmy od głównych objawów, które powinny zaniepokoić wszystkich rodziców. Jeżeli maluch nie jest po prostu zainteresowany jedzeniem przez chwilę, to jeszcze nie powodu do obaw. Natomiast, gdy pojawiają się takie symptomy, jak: zmiana w wyglądzie (np. bladość skóry), dziwne zachowanie (drażliwość, apatyczność, senność itp.), bóle brzuszka i częste biegunki, zahamowanie wzrostu, a nawet gorączka, wtedy trzeba natychmiast działać. Najlepiej iść z synem albo córką do pediatry w celu dokładnie rozpoznania zaburzeń związanych z brakiem apetytu.

Różne przyczyny

Wiemy już, jakie mogą wystąpić groźne objawy. Teraz przejdźmy do przyczyn. Na brak apetytu u dziecka ma wpływ na przykład sam styl życia. Chodzi tutaj o spożywanie między posiłkami słodkich i słonych przekąsek: czekolady, batoników, lizaków oraz chipsów. Ich smak sprawia, że maluch nie ma już ochoty na podstawowe dania bogate w składniki odżywcze. Dlatego koniecznie trzeba uporządkować jego nawyki żywieniowe i zmienić upodobania kulinarne (do diety warto wprowadzić owoce). Przyczyną pogorszonego apetytu mogą być także stany lękowe związane z konfliktową sytuacją w domu rodzinnym. Winne są również pasożyty, alergie pokarmowe czy zespół złego wchłaniania.

Brak apetytu u dziecka – odpowiednie postępowanie

Najważniejsze to nie zmuszać dzieci, aby jadły wszystko, co podsuniemy im pod nos. Wtedy tylko pogorszymy problem. Zachęcajmy więc malucha do próbowania nowych potraw (bez żadnego naciskania i krzyku, na spokojnie,). Nie podawajmy za często wspomnianych wyżej słodkich smakołyków. Nie stosujmy kar. Warto zadbać, aby dania były kolorowe, pachnące i podane kilka razy dziennie na śmiesznie wyglądającym talerzyku (pięć niewielkich posiłków o stałych porach jest idealnym rozwiązaniem). Jeżeli przyczyną jest alergen, to konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań, dzięki którym poprawimy komfort życia dziecka i przywrócimy jego apetyt.

Pamiętajmy, że brak apetytu może doprowadzić nawet do nieprawidłowego rozwoju płciowego i znacznie zwiększonego ryzyka dotyczącego zapadania na różne infekcje. Przestrzegajmy zatem różnych zaleceń i starajmy się, aby dieta była kompletna.