rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

domowe sposoby na kleszcze
Lifestyle

Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na kleszcze?

W trakcie obecnej pandemii wydaje się, że to koronawirus stanowi największe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Tymczasem wiosną zagraża nam coś równie niebezpiecznego. W trakcie spaceru po lesie albo parku można trafić bowiem na pewne żyjątka. To kleszcze, czyli stawonogi należące do gromady roztoczy. Przenoszą one groźne choroby – boreliozę i zapalenie mózgu. Czy zatem są jakieś domowe sposoby na kleszcze? Jak się przed nimi skutecznie ochronić?

Co wiemy o kleszczach?

Te krwiopijne pajęczaki dzielą się na twarde (w części pokryte pancerzem) i miękkie (bez pancerza). Długość ich ciała wynosi maksymalnie 30 mm. Niewiele, prawda? Jednak mimo małych rozmiarów, wzbudzają strach. Mają ryjkowate narządy gębowe, uzbrojone dodatkowo w liczne ząbki. Dzięki nim tak mocno przyczepiają się do skóry żywiciela. To bardzo sprytne pasożyty. Maskują się w wysokiej trawie i nie zagraża im wtedy żaden naturalny wróg. Co więcej, wyczuwają swoje ludzkie ofiary z bardzo dużej odległości, nawet do dwudziestu metrów! Natomiast człowiek, który zostaje przez nie zaatakowany, nie czuje nic. Dlaczego? Okazuje się, że kleszcze wprowadzają do organizmu specjalną substancję. Dopiero, kiedy znacznie urosną, stają się widoczne.

Domowe sposoby na kleszcze

Nie będziemy jednak wyjaśniać, jak należy wyciągnąć te pajęczaki. Przedstawimy natomiast naturalne metody, dzięki którym będą nas one omijać z daleka. Przede wszystkim zalecany jest odpowiedni ubiór uszyty z tkaniny syntetycznej. Najlepiej założyć na siebie dresy oraz polar, a także czapkę z daszkiem i buty zakrywające stopę. Jednak, kiedy na dworze panują upały, to taki strój nie będzie dobrym pomysłem. Wtedy trzeba sięgnąć po olejki goździkowe, tymiankowe, lawendowe, eukaliptusowe i szałwiowe. Wystarczy je rozcieńczyć, a następnie nałożyć bezpośrednio na skórę. To sprawdzona i naturalna ochrona, która działa przez 90 minut.

Inne metody – czosnek oraz czystek

Poza wyżej wymienionymi poradami, warto także spożywać regularnie czosnek (3 ząbki dziennie). Kleszcze nie lubią bowiem jego zapachu, co odkryli meksykańscy naukowcy. Ewentualnie można również spryskać olejkiem na bazie czosnku trawniki na podwórku. Wtedy na pewno odstraszy się pajęczaki. Oczywiście, woń tego warzywa (będącego jednocześnie przyprawą) jest nieprzyjemna także dla człowieka. Na szczęście w kategorii: domowe sposoby na kleszcze, sprawdzi się także systematyczne picie naparu z czystka. Ma on bowiem w sobie substancje, które drażnią te pasożyty.