rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

olejki eteryczne
Lifestyle

Piękny, naturalny i intensywny zapach w domu

Od wielu lat olejki eteryczne cieszą się dużym zainteresowaniem w aromaterapii, inhalacjach oraz w kosmetologii. Ich prozdrowotne działanie zostało udowodnione wieloma badaniami. Zawierają mnóstwo składników odżywczych, które wykazują właściwości przeciwbólowe, relaksujące, a nawet obniżają ciśnienie krwi i regulują pracę serca. Na co zwrócić uwagę wybierają olejki eteryczne?

Olejki zapachowe a eteryczne – czym się różnią?

W sklepach można znaleźć olejki w niewielkich buteleczkach z ciemnego szkła, które mogą kosztować kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych. Skąd taka różnica? Przede wszystkim należy rozróżnić olejek zapachowy od eterycznego. Ten pierwszy jest produktem syntetycznym, który nie wykazuje właściwości zdrowotnych. Idealnie nadaje się jako dodatek do perfum lub do aromatyzacji mieszkania. Olejek eteryczny wyprodukowany jest w 100% z naturalnych składników roślinnych. W zależności od rośliny, z której powstał, może wykazywać działanie antyseptyczne, spazmolityczne czy wykrztuśne. Dlatego wybierając olejki do aromaterapii, inhalacji czy do kosmetyków należy dokładnie sprawdzić, czy jest to produkt wysokiej jakości. Najlepiej wybierać olejki od sprawdzonych producentów, którzy oferują produkty pochodzące od najlepszych dostawców.

Olejki eteryczne w aromaterapii

Przyjemny zapach roznoszący się w domu może bardzo pozytywnie wpłynąć na nastrój, a także stan zdrowia. Aromaterapia jest alternatywną praktyką medyczną, która bezpośrednio wpływa na ciało i umysł. Wiele badań naukowych potwierdziło zbawienny wpływ zapachów na postrzeganie świata i samego siebie. Najczęściej terapia zapachem ma na celu zniwelowanie stresu i wywołanie uczucia radości. Dobrze dobrana kompozycja zapachowa eliminuje problemy z zasypianiem, działa kojąco na bóle głowy, a przede wszystkim pozwala się odprężyć. Dodatkowo w mieszkaniu roznosi się przyjemny zapach, który pozytywnie wpływa na całą rodzinę. Do rozpylenia zapachu nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń, wystarczy kominek aromatyczny lub dyfuzor. Do aromaterapii można użyć dowolnego olejku lub mikstury różnych zapachów. Najważniejsze jest działanie, jakie chce się osiągnąć. Olejki mogą wyciszać lub pobudzać, a także w bezpośredni sposób wpływać na pozostałe zmysły.

Najpopularniejsze olejki eteryczne, które warto mieć w domu

Najczęściej olejki eteryczne wybierane są w celu odstresowania się. Idealnymi olejkami będą olejki pozyskiwane z lawendy, melisy, cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Wszystkie doskonale redukują napięcia i sprawiają, że humor się poprawia. Wprawiają w dobry nastrój i pomagają się zrelaksować. Można je stosować oddzielnie lub mieszając ze sobą. Dodatkowo olejek lawendowy odstrasza także owady, które czasami mogą sprawiać wiele problemów w codziennym życiu. Oprócz lawendowego można mieć w zanadrzu także olejek goździkowy, eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego. Osoby z niskim ciśnieniem, które często nie mają energii i są ospałe, powinny mieć w domowej apteczce olejek miętowy lub olejek z drzewa różanego. Przy przeziębieniach, infekcji górnych dróg oddechowych, kaszlu czy katarze powinno się stosować olejek sosnowy, goździkowy, miętowy lub z drzewa herbacianego. Również eukaliptusowy i rozmarynowy dobroczynnie wpływa na te dolegliwości.

Dlaczego warto używać olejków eterycznych?

Naturalne olejki eteryczne Doterra pozytywnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale także i na zdrowie. Można je stosować do masażu ciała, kąpieli lub do kosmetyków pielęgnujących. Wystarczy kilka kropel, aby poprawić stan zdrowia, odstresować się i uśmiechnąć.