rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

zdrowy styl życia
Zdrowie

Na czym polega zdrowy styl życia?

Codzienne nawyki i zachowania mogą mieć duży wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego właśnie warto zwracać uwagą na takie aspekty, jak: sposób odżywiania się, aktywność fizyczna czy czas, jaki przeznaczamy na sen. Jeżeli ktoś chce prowadzić zdrowy styl życia, musi jeszcze pamiętać o unikaniu używek. Wtedy ochroni swój organizm przed chorobami i będzie tryskać pozytywną energią. W artykule opiszemy, jakie są zasady takiego zdrowego trybu życia.

Od czego należy zacząć?

Każda osoba, która chce zmienić swoje złe nawyki, powinna być przede wszystkim bardzo cierpliwa, wytrwała oraz zdyscyplinowana. Zdrowy styl musi wprowadzać stopniowo, bez pośpiechu. Najlepiej, jeżeli zmotywuje ją przyjaciel albo członek bliskiej rodziny. Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z porad doświadczonego dietetyka czy wynajęcie trenera personalnego.

Instytut Żywności i Żywienia opracował podstawowe zasady związane z tą tematyką. Wystarczy tylko, aby ich przestrzegać, a wówczas życie zmieni się o 180 stopni. Pierwszy zaleceniem jest oczywiście codzienna aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie muszą być jednak bardzo intensywne i mogą trwać tylko 40 minut. Ważne, aby sprawiały przyjemność (pomocna okaże się specjalna, inteligenta opaska). Druga zasada polega na racjonalnej, zwiększającej produkcję endorfin, diecie, która bogata jest w świeże warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Nie należy także zapominać o długim śnie, dzięki któremu można zregenerować organizm.

Kolejne ważne zalecenia

Oczywiście zasad jest więcej. Zdrowy styl życia wymaga nawadniania organizmu (2 litry wody – tyle musi wypijać dziennie dorosły człowiek). Ważne są także regularne badania kontrolne. Konieczna jest oczywiście rezygnacja z papierosów i alkoholu. Na koniec warto również zadbać o komfort psychiczny w ciągu całego dnia. W tym celu przyda się kurs, gdzie można poznać różne techniki relaksacyjne pozwalające na radzenie sobie z silnym stresem.

Zalety zdrowego stylu życia

Opublikowany w 1974 roku Raport Marca Lalonde’a (znanego kanadyjskiego ministra), pokazał, że tryb życia człowieka wpływa na jego zdrowie aż w pięćdziesięciu procentach! Dlatego tak ważne są powyżej wymienione zasady. Dzięki nim można poprawić własne samopoczucie (stres zastąpić szczęściem) i co więcej, zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze itp.). Zdrowy styl życia przyczynia się również do bardziej skutecznego leczenia schorzeń przewlekłych i wzmacniania odporności.