rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

rozdwojone paznokcie
Zdrowie

Rozdwojone paznokcie a ich właściwa pielęgnacja

Do rozdwajania się paznokci dochodzi wówczas, gdy zewnętrzna część płytki oddziela się od łożyska. Wówczas to paznokcie prezentują się w nieestetyczny sposób. Jakie są przyczyny rozdwajania się paznokci oraz jak temu skutecznie zapobiegać?

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Zadbane paznokcie świadczą o dobrze funkcjonującym oraz odżywionym organizmie. Z kolei ich rozdwajanie jest sygnałem, że ze zdrowiem zaczyna dziać się coś niepokojącego. Przypadłość ta jest widoczna gołym okiem, bowiem wówczas od części przy opuszkach oraz na płytce zaczynają tworzyć się nieestetyczne rozwarstwienia.

Przyczyn rozdwajania się paznokci jest kilka. Jedną z nich są niedobory pokarmowe oraz ich nieodpowiednia pielęgnacja. Paznokcie bardzo często rozdwajają się wówczas, gdy są narażane na działanie szkodliwych substancji chemicznych.

Częstą przyczyną rozdwajania się paznokci jest także niedobór cynku w diecie. Wówczas to płytki stają się kruche, łamliwe oraz rozdwajają się. Aby skutecznie zapobiec tej przypadłości ważne jest również to, aby zapewnić organizmowi witaminy A, E, C oraz z grupy B. Za zdrowe oraz mocne paznokcie odpowiada też biotyna zawarta w witaminie B7 oraz H.

Aby móc cieszyć się z posiadania zdrowych i zadbanych paznokci, warto zadbać o ich właściwą pielęgnację. Do ich rozdwajania się może bowiem dojść wskutek stosowania metalowego pilnika i zbyt energicznego piłowania płytek. Na niewłaściwy stan paznokci niekorzystnie wpływają też często stosowane zabiegi upiększające, w postaci przedłużania paznokci oraz nakładanie na nie trwałych oraz mocnych lakierów.

Rozdwojone paznokcie a skuteczne zapobieganie

Ważne jest, aby najpierw pozbyć się przyczyny rozdwajania się paznokci. W przypadku niedoborów pokarmowych warto wzbogacić jadłospis o pokarmy zawierające niezbędne minerały. Warto spożywać potrawy zawierające w swym składzie cynk, na przykład: mięso, pestki dyni, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, przetwory mleczne sezam, orzechy, ziemniaki, pomarańcze, płatki owsiane oraz ryż.

Niezbędne jest też dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości witaminy A, która jest obecna w marchwi, natce pietruszki, szpinaku, żółtku, jajach, mandarynkach, brokułach, papryce, morelach oraz jabłkach.

Ważne jest też spożywanie produktów bogatych w witaminę E, a więc olejów roślinnych, kukurydzy, jajek, orzechów, mięsa, kaszy, jarmużu, szparagów, soi oraz zielonego groszku.

Regeneracji paznokci sprzyja też wymiana metalowego pilnika na papierowy albo szklany. Ważne jest również to, aby na zniszczone paznokcie wcierać olejek migdałowy bądź arganowy lub oliwę z oliwek z dodatkiem soku z cytryny.