rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

ciekawostki żywieniowe
Dieta

Ciekawostki żywieniowe, o których dotąd nie wiedziałeś!

Chyba nie ma takiego człowieka, który nie lubi jeść. Owoce, warzywa, mięso, słodycze, potrawy smażone i gotowane… Każdy z nas sięga po to, co uważa dla siebie za najlepsze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z pewnych faktów, o których warto wiedzieć. Oto ciekawostki żywieniowe, z których pewnie nie zdawałeś sobie dotąd sprawy!

Masło orzechowe pomaga w odchudzaniu

Masło orzechowe produkowane z orzeszków arachidowych, kolorem przypominające karmel, to słona pasta ukochana przez miliony Amerykanów. Powszechnie uchodzi za źródło pustych kalorii. Okazuje się jednak, że wysoka zawartość w nim tłuszczów nienasyconych przyczynia się do walki z… nadwagą. Ten rodzaj tłuszczów zapewnia uczucie sytości utrzymujące się przez długi czas. Dzięki temu nie mamy chęci podjadania między posiłkami.

Roszponka, a przesilenie wiosenne

Lubiana przez wegetarian, wegan oraz osób uznających zdrowy tryb odżywiania. Dodawana głównie do sałatek i koktajli warzywnych uchodzi za cenne źródło żelaza. Mało kto jednak wie, że liście roszponki spopularyzowane przez Braci Grimm (chyba każdy z nas zna bajkę o Roszpunce) warto spożywać szczególnie w okresie przesilenia wiosennego. Zapobiegają wahaniom nastroju, senności oraz osłabieniu. Roszponkę powinniśmy przechowywać w lodówce. Aby liście nie zwiędły w krótkim czasie, należy owinąć je w wilgotną szmatkę.

„Mała” pomyłka co do szpinaku

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu świeży szpinak łączoną z dużą zawartością żelaza (38 mg minerału w 100 g produktu). To dlatego był polecany zwłaszcza osobom, które przeszły na dietę wegetariańską. Prawda wyszła jednak na jaw. 100 g szpinaku to zaledwie około 4 mg żelaza! Oczywiście nie oznacza to, że warzywo traci na wartości. Jest bowiem bogate w inne składniki odżywcze ważne dla naszego organizmu np. kwas foliowy, potas i przeciwutleniacze, które chronią przed nowotworami oraz miażdżycą.

Ciekawostki dotyczące nawyków żywieniowych

Gdy jemy posiłek, mamy w zwyczaju łączyć pewne składniki lub pić konkretny napój. Czego powinniśmy unikać?

Badania wykazały, że popijając potrawę mięsną czarną herbatą, organizm przyswaja mniej żelaza.

Płatki z mlekiem przyrządzane zwykle na śniadanie mają często więcej kalorii niż mięsny hamburger! Warto więc zwracać uwagę na etykietę produktu. Im mniej cukrów prostych, tym lepiej. Największą ich ilość możemy znaleźć w czekoladowych kulkach i płatkach oblanych miodem
z orzeszkami.

Nie smażmy ryb na oleju słonecznikowym. Proporcja kwasów omega-3 oraz omega-6 znajdujących się w rybach jest idealna. Używając do smażenia oleju o dużej zawartości kwasów omega-6 sprawiamy, że równowaga ta zostaje zachwiana.