rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

kawa a odchudzanie
Dieta

Kawa a odchudzanie – czy kawa pomaga stracić zbędne kilogramy?

Kawa to jedna z małych przyjemności w ciągu dnia. Większość ludzi rozpoczyna dzień z filiżanką ulubionego napoju, który często towarzyszy podczas spotkań lub jest zwieńczeniem udanego lunchu.
Jednak kawa może zdziałać więcej niż tylko nas uszczęśliwić. Dobrze smakuje, ale pomaga też schudnąć. Zostało to udowodnione naukowo.
Ale jak dokładnie to działa? Czy dotyczy to również Twojej ulubionej kawy z mlekiem i cukrem.

W jaki sposób kawa pomaga schudnąć?

Codziennie na całym świecie wypija się około 2,25 miliarda filiżanek kawy. Tak duże spożycie niezrównanego napoju wynika po części z faktu, że kawa zwiększa zdolność koncentracji i pobudza.
W jak sposób zatem pomaga schudnąć? Kofeina napędza uwalnianie kwasów tłuszczowych w organizmie, w ten sposób stymulowana jest tzw. lipoliza, czyli rozpad tłuszczu.

Ruch i kawa a odchudzanie

Jednak kofeina może pomóc w spalaniu tłuszczu tylko wtedy, gdy ćwiczysz. Tak więc szybki spacer do pracy po śniadaniu przy kawie, jest właśnie tym, co znacznie przyspiesza metabolizm. Jeśli jednak nie lubisz się ruszać ani ćwiczyć, to kawa nie pomoże Ci schudnąć.

Kofeina zawiera również wiele gorzkich substancji, które hamują apetyt. Jeśli spożywasz gorzkie substancje, na przykład kawę, rukolę, cykorię, brukselkę, twój apetyt na jedzenie spada szybciej niż w przypadku słodkich lub wysokotłuszczowych potraw. Dzięki spożywaniu gorzkich potraw i napojów możesz oszukać głód.

Działa to również w przypadku czekolady. Możesz zjeść trochę ciemnej czekolady o zawartości kakao 85 procent. To zmniejszy apetyt na słodycze.

Czy kawa może ograniczyć apetyt?

Jeśli pijesz wystarczającą ilość napojów, takich jak woda lub niesłodzona herbata w ciągu dnia, poczujesz się mniej głodny, ponieważ Twój żołądek jest pełny i masz mniejszą ochotę na jedzenie. Równocześnie uzupełniasz swój dzienny bilans płynów. Zdaniem ekspertów czystą kawę można również zaliczyć do bilansu płynów i wbrew powszechnej opinii, nie działa odwadniająco na organizm.

Kiedy pić kawę i ile?

Żeby osiągnąć zamierzony efekt, ważna jest pora, o jakiej się pije kawę.
Zawarta w napoju kofeina pobudza umysł, wprawia w ruch przemianę materii, zaspokaja apetyt, hamuje głód i pobudza organizm do spalania tkanki tłuszczowej, ale eksperci zalecają, żeby to wszystko działało, należy pić kawę przed godziną 15:00. Ważne jest również, aby w miarę możliwości unikać mleka i cukru, które niwelują pozytywne efekty. Jeśli pijesz czarny napój kofeinowy, dostarczasz organizmowi tylko około 2 kalorii.