rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

ból zęba po leczeniu kanałowym
Zdrowie

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Czasami po wizycie u stomatologa może pojawić się ból zęba. Zazwyczaj lekarz uprzedza o tym, aby pacjent był przygotowany na wystąpienie dolegliwości. Stomatolog informuje, co zrobić, jeśli ból będzie miał bardzo duże natężenie.

Skutki leczenia kanałowego

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest normalny i dotyczy dużej części pacjentów. Leczenie kanałowe to poważny zabieg. Nie zawsze kończy się powodzeniem. Obecnie lekarze uprzedzają o możliwych powikłaniach i skutkach ubocznych, a pacjent świadomie musi podpisać zgodę na takie leczenie. Leczenie kanałowe jest drogie. Nierzadko pacjent zostawia w gabinecie nawet 1000 złotych albo i więcej jeżeli konieczne jest użycie mikroskopu. Leczenie kanałowe z mikroskopem wykonywane jest przez doświadczonych specjalistów. Nie każdy dentysta podejmuje się tego zadania. Leczenie kanałowe to często jedyna możliwość uratowania zęba przed usunięciem. Kiedy nie pomaga już zwykłe plombowanie, lekarz zdecyduje się na zatrucie zęba i wypełnienie kanałów.

Najważniejsza jest profilaktyka

Najlepiej, kiedy pacjenci często zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego na przegląd. Wtedy lekarz jest w stanie sprawdzić, w jakim stanie znajdują się wszystkie zęby. Oczywiście czasami u niektórych pacjentów zdarza się, że próchnica rozwija się na przykład bardzo głęboko i jest niewidoczne z zewnątrz. Dopiero kiedy pojawia się silny ból i lekarz wykona zdjęcie rtg zęba okazuje się, że próchnica jest już bardzo zaawansowana i pomoże tylko leczenie kanałowe. Idealnie byłoby, gdyby wszyscy rodzice pracowali z dziećmi nad dobrymi nawykami, jeśli chodzi o stomatologię.

Leczenie kanałowe czy usunięcie

Czasami na decyzję o sposobie leczenia wpływają także możliwości finansowe pacjenta. Niektórzy pacjenci odmawiają leczenia kanałowego ze względów finansowych. Jest to bardzo trudna sytuacja dla stomatologa, ponieważ widzi on możliwość uratowania zęba, ale nie może podjąć się tego zadania. Jeśli chodzi o NFZ, możliwości leczenia są mocno ograniczone i NFZ refunduje tylko część zabiegów. Kiedy do gabinetu stomatologicznego trafia pacjent z bardzo zaniedbanym uzębieniem, musi przygotować się na wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Z pewnością konieczne będą leczenia kanałowe, być może zabiegi usunięcia zębów oraz plombowanie.

W dzisiejszych czasach gabinet stomatologiczny nie jest salą tortur, dostępne są świetne znieczulenia. Warto o tym pamiętać w czasie umawiania się na wizytę. Lekarz z pewnością rzetelnie przedstawi możliwości leczenia.