rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

jak przestać obgryzać paznokcie
Lifestyle

Jak przestać obgryzać paznokcie – sprawdzone sposoby

Stres i różne stany lękowe powodują, że człowiek zaczyna obgryzać paznokcie. Ta przypadłość nazywana onychofagią rzadko przechodzi samoistnie i dotyka setki tysięcy osób. Początkowo nie jest bardzo niebezpieczna, ale z czasem w jej wyniku mogą pojawić się widoczne deformacje i zapalenia płytki paznokciowej, a nawet spore wady zgryzu i zniekształcenia języka. Dlatego należy walczyć z takim dość destrukcyjnym nawykiem. W jaki konkretnie sposób? Zobaczmy.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

To zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, dlatego czasem niezbędna okaże się pomoc bardzo doświadczonego psychologa oraz przyjmowanie odpowiednich, przepisanych leków (np. antydepresantów). Jenak w lżejszych przypadkach wystarczą tylko zioła i suplementy diety. W tym artykule zaprezentujemy jednak inne, zalecane i skuteczne metody. Na początek trzeba po prostu oduczyć się wkładania rąk do buzi. Dobrym pomysłem jest regularna pielęgnacja paznokci. Swoje zadanie spełnią specjalne lakiery czy żele albo jeszcze lepsze, naturalne smarowidła. Ich gorzki, bardzo nieprzyjemny smak spowoduje, że ludzie dotknięci omawianą tutaj przypadłością nie będą już chcieli przykładać palców do swoich ust. W przypadku kobiet sprawdzi się także manicure hybrydowy lub tipsy.

Kolejne zalecane metody

Jeżeli osoby w różnym wieku (szczególnie dzieci) obgryzają paznokcie z nudów, to powinny zająć się czymś pożytecznym, ciekawym i nieszkodliwym. Idealny będzie więc ruch na świeżym powietrzu i uprawianie dyscyplin sportowych (jazda na rowerze, jogging itp.). Ważne jest, aby przez większość dnia zająć dłonie jakąś czynnością, także tą domową. Mowa chociażby o szydełkowaniu, malowaniu ścian, myciu naczyń czy odkurzaniu. Równie skuteczne jest np. uciskanie piłeczek antystresowych, szczególnie w przypadku, kiedy onychofagia bezpośrednio związana jest z nerwicą. Warto również zakładać rękawiczki albo klaskać. Kiedy natomiast nawyk ten spowodowany jest tym, że ciągle pragniemy coś przeżuwać, wtedy na krótką metę pomogą np. niskokaloryczne przekąski albo gumy do żucia.

Podsumowanie

Powyżej przedstawione sposoby na to, jak przestać obgryzać paznokcie, mogą faktycznie przynieść oczekiwane rezultaty. Pamiętajmy jednak, że z każda zmiana nawyków wymaga czasu, bardzo dużej cierpliwości i niezwykle silnej woli. Jak doradza grono specjalistów, z nałogiem najlepiej zrywać stopniowo, na spokojnie. Wtedy łatwiej jest przełamać mentalną barierę i pokonać ową przypadłość w ciągu kilku najbliższych miesięcy.