rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

Zwyrodnienie stawów
Zdrowie

Zwyrodnienie stawów – jak je leczyć?

Zwyrodnienia stawowe są poważnym problemem dla wielu osób. Czym charakteryzują się te dolegliwości? Jakie są nowoczesne metody ich leczenia?

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawu to stan, który pojawia się, gdy chrząstka i inne tkanki w stawie zaczynają z czasem ulegać zużyciu. Może to prowadzić do bólu, sztywności i utraty ruchomości w dotkniętym stawie.

Jeżeli pojawiają się problemy ze zwyrodnieniami stawowymi, konieczny może być dobry ortopeda Oświęcim to miasto, gdzie można zapisać się do niego prywatnie z krótkim terminem oczekiwania na wizytę. Lekarz może wtedy wykonać badania i zalecić leczenie przywracające sprawność stawów i redukujące ból.

Co może powodować zwyrodnienie stawów?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do zwyrodnienia stawów. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

  • Starzenie się organizmu, na skutek którego dochodzi do zużycia tkanek.
  • Czynniki genetyczne powodujące, że niektóre osoby są predysponowane do zwyrodnienia stawów.
  • Powtarzające się ruchy lub nadużywanie stawu, na przykład na skutek prowadzonej pracy czy sportu.
  • Urazy stawu, takie jak skręcenia lub zwichnięcia.
  • Nadwaga lub otyłość, ponieważ mogą one dodatkowo obciążać stawy.
  • Wybrane rodzaje chorób, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa.

Jak leczy się choroby zwyrodnieniowe stawów?

Leczenie zwyrodnienia stawów będzie zależeć od ciężkości stanu chorobowego i dotkniętego stawu. Najczęściej w leczeniu wykorzystywane są:

Zmiany w stylu życia

Wprowadzanie zmian w stylu życia, takich jak utrata wagi, wykonywanie ćwiczeń i unikanie czynności obciążających dotknięty staw, może zmniejszyć objawy zwyrodnienia stawów i zapobiec dalszym uszkodzeniom chrząstki stawowej.

Leki

Stosowane są dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, które mogą złagodzić ból i stany zapalne związane ze zwyrodnieniem stawów. Lekarz może też przepisać leki na receptę, takie jak kortykosteroidy lub leki przeciwreumatyczne, które pozwalają na zredukowanie objawów.

Fizjoterapia

Odpowiednio dobrana fizjoterapia może dać ulgę i zmniejszyć ryzyko pojawienia się poważnych objawów zwyrodnień w przyszłości. Fizjoterapeuta dobiera wtedy odpowiedni rodzaj programu ćwiczeniowego, aby poprawić siłę, elastyczność i zakres ruchomości w dotkniętym stawie.

Zastrzyki do stawów

Najczęściej wykonuje się zastrzyki z kortykosteroidów lub kwasu hialuronowego do dotkniętego stawu. Takie iniekcje mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i poprawić mobilność. Najczęściej dają one ulgę przez kilka tygodni lub miesięcy. Z takiej terapii można skorzystać w prywatnych gabinetach, na przykład prowadzi je instytutboczarska.pl.

Zabiegi chirurgiczne

W ciężkich przypadkach zwyrodnienia stawów może być konieczna operacja w celu wyleczenia lub wymiany dotkniętego stawu na endoprotezę. 

Gdy zatem pojawią się objawy zwyrodnieniowe stawów, najlepiej udać się do dobrego ortopedy, który będzie mógł zarekomendować najlepsze leczenie, by zapewnić pacjentowi najlepszy komfort życia.