rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

strzykanie w kolanie
Zdrowie

O czym może świadczyć strzykanie w kolanie?

Strzelanie w kolanie jest objawem, który każdemu pewnie zdarzył się w życiu. Jeżeli jednak objaw ten często się powtarza, powodując przy tym ból należy zasięgnąć opinii ortopedy.

Strzykanie w kolanie – skąd się bierze?

Staw kolanowy jest narażony na wszelkiego rodzaju urazy lub uszkodzenia, ponieważ w ciągu dnia jest bardzo mocno wykorzystywany. Osoby zwracające się o pomoc do ortopedy zgłaszają takie objawy jak: strzelanie lub chrupanie w kolanie podczas jego zginania. Głównymi przyczynami, które są odpowiedzialne za tego rodzaju objaw to przede wszystkim:
– nadmierne napięcie mięśni
– nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia
– urazy stawu kolanowego
– zbyt ciężkie treningi
– nadwaga
– zaburzenie budowy anatomicznej
– osłabienie mięśni.

W jaki sposób zbudowane jest kolano?

Ze stawem kolanowym współpracuje kość: udowa, piszczelowa oraz rzepka. Staw kolanowy wykonuje ruchy rotacyjne oraz prostowanie i zginanie. Staw kolanowy jest obciążony przez mięsień czworogłowy, który wraz z ruchami wymienionym powyżej przyczynia się do przeciążenia kolan.

Co może oznaczać chrupanie w kolanie?

Jeśli strzykaniu w stawie kolanowym nie towarzyszą dodatkowe objawy, wtedy z pewnością możemy mówić o jego chwilowym przeciążeniu. W momencie, jednak gdy zaobserwujemy niepokojący objaw, powinniśmy go skonsultować z lekarzem. Do tego rodzaju objawów zaliczamy:
– uczucie blokady
– sztywność
– ból
– obrzęk
– trudności z chodzeniem
– niestabilność w stawie
W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną strzykania w kolanie jest uraz mechaniczny, do którego może dojść tak naprawdę wszędzie. Takim urazem może być np. uszkodzenie wiązadeł lub łękotki, który objawia się właśnie chrupaniem w kolanie.

Chondromalacja stawu kolanowego

Schorzenie to dotyczy chrząstek i nieleczone kończy się ich rozmiękczeniem i destrukcją. Wszystkie czynniki wpływające na rozwinięcie się tego objawu zostały wymienione powyżej, jednak należy do nich dodać jeszcze: wiek, choroby ogólnoustrojowe oraz siedzący tryb życia.

Leczenie chrupania w kolanie?

Jeśli objaw utrzymuje się przez kilka dni, warto udać się do lekarza w celu wykonania prześwietlenia lub usg. Takie badanie pozwoli ortopedzie ocenić stan naszego stawu kolanowego i w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie. Leczenie strzykania w kolanie zazwyczaj kończy się na przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Bardzo często należy również smarować bolące miejsce maścią lub żelem. W niektórych jednak przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności wykonania zabiegu.

Pamiętajmy, że gdy uprawiamy sport lub nasza praca wymaga sporego wysiłku fizycznego, dobrym pomysłem jest odpoczynek, który pomoże zregenerować się nie tylko naszym stawom kolanowym, ale również całemu organizmowi.