rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

Chirurgiczne usuwanie zęba
Zdrowie

Chirurgiczne usuwanie zęba – na czym polega i kiedy jest niezbędne?

Chirurgiczna ekstrakcja zęba to zabieg prowadzony przez chirurga stomatologicznego w celu usunięcia zęba. Ten rodzaj ekstrakcji jest zwykle bardziej skomplikowany niż ekstrakcja prosta, którą stosuje się w przypadku zębów łatwo dostępnych, dobrze widocznych w jamie ustnej. Na czym dokładnie polega taki zabieg i kiedy jest on konieczny?

Jak odbywa się zabieg chirurgicznego usuwania zębów?

Ekstrakcja chirurgiczna jest zabiegiem podobnym do operacji, ponieważ dochodzi wtedy do rozcięcia dziąsła, a następnie do jego zszycia. Na czym dokładnie on polega?

Podczas chirurgicznej ekstrakcji zęba dentysta najpierw znieczula obszar wokół zęba za pomocą znieczulenia miejscowego. Ewentualnie istnieje możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego.

Następnie dentysta wykonuje dokładne nacięcie w dziąśle, które pozwala odsłonić ząb i otaczającą go tkankę kostną. Wykorzystuje on następnie odpowiednie narzędzia do poluzowania zęba, które pozwalają na usunięcie go z zębodołu. W niektórych przypadkach okazuje się, że konieczne jest rozcięcie zęba mniejsze kawałki, aby ułatwić jego usunięcie.

Po usunięciu zęba, zębodół jest dokładnie czyszczony i w razie potrzeby wypełniany za pomocą gazy lub innego materiału, aby zatrzymać krwawienie. Po zatrzymaniu widocznego krwawienia nacięcie w dziąśle jest zamykane szwami. 

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mogą pojawiać się objawy, do których zaliczane są ból, lekkie krwawienie i obrzęk. Można zredukować je za pomocą leków przeciwbólowych, lodu albo zimnych okładów.

W jakich sytuacjach konieczne jest chirurgiczne usuwanie zęba?

Najczęściej chirurgiczne usuwanie zęba jest konieczna, gdy ząb jest trudny do usunięcia, dlatego wykorzystanie standardowej techniki ekstrakcji nie jest możliwe.

Niektóre przykłady sytuacji, w których konieczna może być chirurgiczna ekstrakcja zęba, obejmują:

Zęby mądrości

Zęby mądrości, znane również jako trzecie zęby trzonowe, znajdują się w tylnej części jamy ustnej i często trudno je usunąć ze względu na ich położenie oraz fakt, że mogły nie w pełni wyrznąć się przez dziąsła. W takich przypadkach konieczna jest chirurgiczna ekstrakcja zęba w celu jego bezpiecznego usunięcia.

Zęby ustawione pod kątem

Zęby, które wyrosły pod kątem lub nie znajdują się w prawidłowej pozycji, mogą być także bardzo trudne do usunięcia podczas standardowej ekstrakcji. Aby usunąć te zęby, może być zatem konieczna chirurgiczna ekstrakcja w gabinecie stomatologicznym.

Złamane zęby

Zęby, które zostały złamane, mogą nie być widoczne w jamie ustnej, dlatego też ich usunięcie będzie najczęściej wymagać wykorzystania metody chirurgicznej.

Zęby z wieloma korzeniami

Zęby z wieloma korzeniami, do których zaliczane są zęby trzonowe, mogą być trudne do usunięcia, ponieważ korzenie mogą być położone nierówno, mogą być splątane. Aby usunąć te zęby, może być niezbędna chirurgiczna ekstrakcja, która pozwoli na ich bezpieczne usunięcie z kości.

Torbiele i guzy przy zębach

Zęby, które otaczają cysty, torbiele lub guzy, muszą być najczęściej usuwane za pomocą metod chirurgicznych, by nie spowodować zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Leczenie ortodontyczne

W niektórych przypadkach podczas leczenia ortodontycznego może być konieczne usunięcie zębów, aby zrobić miejsce na inne zęby. Jeżeli zęby te tego wymagają, na przykład ze względu na swoje nietypowe położenie lub kształt korzenia, może być konieczna chirurgiczna ekstrakcja.

Zęby z poważną infekcją lub uszkodzeniem

Jeśli ząb jest poważnie zainfekowany lub uszkodzony i nie można go uratować, także stosowane jest chirurgiczne usuwanie zęba w gabinecie.