rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

Ekologiczne detergenty
Zakupy

Ekologiczne detergenty – certyfikaty, które trzeba znać

W związku z rozkwitem ekologicznych trendów, wiele marek chce być wiązanych z filozofią dbania o środowisko. Dochodzi do zjawiska tzw. greenwashingu czyli marketingowego chwytu, mającego na celu wytworzenie u klienta mylnego wrażenia, że dany produkt jest związany z dbałością o środowisko. Aby nie dać się złapać na taki zabieg i wspierać prawdziwie ekologiczne produkty warto znać uniwersalne certyfikaty i atesty. Praktycznie każdy sklep ze środkami czystości powinien posiadać produkty nimi oznakowane.

Często spotykane certyfikaty

Podczas następnej wizyty w sklepie ze środkami czystości dobrze jest wiedzieć, że środki czystości nie są objęte regulacjami prawnymi, dotyczącymi ekologicznych oznakowań. Dlatego tak ważna jest znajomość certyfikatów, które są zamieszczane na detergentach. Jednym z nich jest EU Ecolabel.

Potwierdza on, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i cały cykl jego produkcji oraz rozkładu ma, możliwie, najmniejszy wpływ na środowisko. Jest on wydawany przez Komisję Europejską. Polskim certyfikatem, potwierdzającym ekologiczny charakter produktu, jest znak ekologiczny Eko. Wyrób posiadający tego typu oznaczenie, spełnia rygorystyczne kryteria dotyczące przyjazności środowisku naturalnemu i ochrony zdrowia ludzkiego.

Uzyskać go można przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.Innym, ważnym atestem, poświadczającym działalność marki na rzecz zrównoważonych środowiskowo środków czyszczących, jest oznakowanie A.I.S.E. Jego obecność oznacza, że produkt został opracowany i wyprodukowany z uwzględnieniem dbałości o środowisko.

Sklep ze środkami czystości – zachowaj czujność!

Przechadzając się między półkami drogeryjnymi łatwo można dać się zwieść hasłom reklamowym produktów. Poza kryterium certyfikatów, przydatna jest znajomość szkodliwych dla zdrowia składników i czytanie etykiet środków czystości. Dodatkowo, można w ten sposób znaleźć prawdziwe perełki o 100% naturalnym składzie!

Niebezpieczne substancje, których warto unikać to: wybielacze optyczne, syntetyczne substancje zapachowe, fenole, silne konserwanty, MEA, DEA, TEA, formaldehyd, fosforany, amoniak, chlor i triklosan.